MERCK 102161.0500 Calcium Sulfate dihydrate precipitated, ACS, GR CAS No.10101-41-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102161 |
| Description | Calcium sulfate dihydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10101-41-4 |
| EC number | 231-900-3 |
| Hill Formula | CaO₄S * 2 H₂O |
| Chemical formula | CaSO₄ * 2 H₂O |
| Molar Mass | 172.17 g/mol |
| HS Code | 2833 29 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.320 g/cm3 |
| pH value | 7.0 (50 g/l, H₂O, 20 °C) (slurry) |
| Bulk density | 400 - 600 kg/m3 |
| Solubility | 2 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 10000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | EW4150000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.0 - 102.0 % |
| Substances insoluble in hydrochloric acid | ≤ 0.01 % |
| Carbonate (CO₃) | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Nitrate (NO₃) | passes test |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.01 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.2 % |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.05 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1021610500 | 04022536030296 |
| 1021619025 | 04022536030319 |