MERCK 102121.0500 Calcium Nitrate tetrahydrate ACS, GR CAS No.13477-34-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102121 |
| Replaces | CX0255; CX0255-1; CX0255-20 |
| Description | Calcium nitrate tetrahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 13477-34-4 |
| EC number | 233-332-1 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | CaN₂O₆ * 4 H₂O |
| Chemical formula | Ca(NO₃)₂ * 4 H₂O |
| Molar Mass | 236.15 g/mol |
| HS Code | 2834 29 80 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.82 g/cm3 |
| Melting Point | 45 °C |
| pH value | 5.5 - 7.0 (H₂O) |
| Bulk density | 1000 kg/m3 |
| Solubility | 2710 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3900 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H318: Causes serious eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P270: Do not eat, drink or smoke when using this product.P280: Wear eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | EW3000000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | oxidizing, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.0 - 102.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| pH-value (5 %; water; 25 °C) | 5.0 - 7.0 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Nitrite (NO₂) | ≤ 0.001 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.002 % |
| Heavy metals (ACS) | ≤ 0.0005 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.01 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.01 % |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.01 % |
| Corresponds to ACS |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1021210500 | 04022536029825 |
| 1021215000 | 04027269984342 |
| 1021219050 | 04022536029849 |