MERCK 102066.0250 Calcium Carbonate Precipitated GR CAS No.471-34-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102066 |
| Description | Calcium carbonate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 471-34-1 |
| EC number | 207-439-9 |
| Grade | Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | CaCO₃ |
| Chemical formula | CaCO₃ |
| Molar Mass | 100.09 g/mol |
| HS Code | 2836 50 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.8 g/cm3 |
| Melting Point | 825 °C (decomposition) |
| pH value | 8.0 (H₂O) (slurry) |
| Bulk density | 300 - 1400 kg/m3 |
| Solubility | 0.017 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 6450 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric; calculated on dried substance) | 98.5 - 100.5 % |
| Identity | passes test |
| Substances insoluble in acetic acid | ≤ 0.2 % |
| Substances insoluble in hydrochloric acid | ≤ 0.005 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.03 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.001 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0004 % |
| Ba (Barium) | passes test |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.02 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.2 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0005 % |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.1 % |
| Magnesium and alkali metals | ≤ 1.5 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.002 % |
| Loss on drying (200 °C) | ≤ 1.0 % |
| Particle size (d 50) | about 14 µm |
| Corresponds to Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1020660250 | 04022536028583 |
| 1020661000 | 04022536028606 |
| 1020669050 | 04022536028620 |