MERCK 102051.0500 Chemizorb® Powder Absorbent For Spilled Liquids CAS No.61790-53-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102051 |
| Synonyms | Absorbents for liquid spillages, Spillages, absorbents for, Hazardous liquid spillages, absorbents for, Absorbant for spilled liquids |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 61790-53-2 |
| EC number | 231-545-4 |
| HS Code | 2512 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.3 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 9 - 10 (100 g/l, H₂O, 25 °C) (slurry) |
| Bulk density | 120 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | VV7311000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications |
|---|
| Identity | passes test |
| pH-value (10 %; water) | 9 - 11 |
| Bulk density | about 18 |
| Particle size ( |