MERCK 102038.0100 Cesium Chloride GR for Analysis
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102038 |
| Description | Cesium chloride |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7647-17-8 |
| EC number | 231-600-2 |
| Hill Formula | ClCs |
| Chemical formula | CsCl |
| Molar Mass | 168.36 g/mol |
| HS Code | 2827 39 92 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 3.97 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 642 °C |
| pH value | 6.0 - 7.5 (H₂O) |
| Bulk density | 1800 kg/m3 |
| Solubility | 1860 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 2004 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H361f: Suspected of damaging fertility. |
| Precautionary Statement(s) | P201: Obtain special instructions before use.P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P405: Store locked up.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (argentometric) | ≥ 99.5 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.002 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.001 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.0005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0003 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0003 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.002 % |
| Li (Lithium) | ≤ 0.00005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.0005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0001 % |
| Rb (Rubidium) | ≤ 0.008 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.0003 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1020380025 | 04022536028019 |
| 1020380100 | 04022536028026 |