MERCK 102027.0100 Cadmium Sulfate Hydrate GR CAS No.7790-84-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102027 |
| Description | Cadmium sulfate hydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7790-84-3 |
| EC index number | 048-009-00-9 |
| EC number | 233-331-6 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | Cd₃O₁₂S₃ * 8 H₂O |
| Chemical formula | 3 CdSO₄ * 8 H₂O |
| Molar Mass | 775.58 g/mol |
| HS Code | 2833 29 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | >80 °C (decomposition) |
| Density | 3.10 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 41.5 °C |
| pH value | 3.0 - 6.0 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Solubility | 1130 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 280 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H301: Toxic if swallowed.H330: Fatal if inhaled.H340: May cause genetic defects.H350: May cause cancer.H360FD: May damage fertility. May damage the unborn child.H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P260: Do not breathe dust.P264: Wash skin thoroughly after handling.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P273: Avoid release to the environment.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | EV2850000 |
| Storage class | 6.1B Non-combustible, acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 15Heavy metal-containing solutions and solids: container E. Stir Raney nickel (also: Urushibara nickel) in the form of an aqueous suspension into hydrochloric acid (Cat. No. 100312) until dissolved (container E). Neither Raney nickel itself nor any filter residues should be allowed to dry out, otherwise they will spontaneously ignite in air. In this context, heavy metal means any compound of antimony, arsenic, cadmium, chromium(VI), copper, lead, nickel and tin, as well as these subtances in metallic form, if they are classified as hazardous (acc. to AbfallverzeichnisV - Waste Catalogue Ordinance, Appendix 3). Other heavy metals should be collected separately. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | carcinogenic, mutagenic, toxic for reproduction, very toxic, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2570, 6.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2570, 6.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2570, 6.1, II, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric, CdSO₄·8/3 H₂O) | 98.0 - 102.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| pH-value (5 %; water) | 3.0 - 6.0 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.0005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.01 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.002 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.002 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1020270100 | 04022536027937 |