MERCK 101990.2500 1-Butanol GR ACS ISO CAS No.71-36-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101990 |
| Synonyms | Butan-1-ol, n-Butyl alcohol, BuOH |
| Description | 1-Butanol |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 71-36-3 |
| EC index number | 603-004-00-6 |
| EC number | 200-751-6 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₄H₁₀O |
| Chemical formula | CH₃(CH₂)₃OH |
| Molar Mass | 74.12 g/mol |
| HS Code | 2905 13 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 116 - 118 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.811 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.4 - 11.3 %(V) |
| Flash point | 35 °C |
| Ignition temperature | 340 °C |
| Melting Point | -90 °C |
| pH value | 7 (70 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | |