Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 7726-95-6 | 231-778-1 | Br₂ | 159.82 g/mol | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101948 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7726-95-6 |
| EC index number | 035-001-00-5 |
| EC number | 231-778-1 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | Br₂ |
| Molar Mass | 159.82 g/mol |
| HS Code | 2801 30 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Bromine for analysis EMSURE® ACS,ISO,Reag. Ph Eur. CAS 7726-95-6, molar mass 159.81 g/mol. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 58 - 59 °C (1013 hPa) |
| Density | 3.110 g/cm3 (25 °C) liquid |
| Melting Point | -7.2 °C |
| Vapor pressure | 233 hPa (20 °C) |
| Viscosity kinematic | 0.314 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 35 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H314: Causes severe skin burns and eye damage.H330: Fatal if inhaled.H400: Very toxic to aquatic life. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe mist or vapours.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | EF9100000 |
| Storage class | 6.1B Non-combustible, acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | very toxic, corrosive, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1744, 8 (6.1), I |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1744, 8 (6.1), |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1744, 8 (6.1), I, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Assay | ≥ 99.5 % |
| Chlorine (Cl) | ≤ 500 ppm |
| Iodine (I) | ≤ 10 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 2 ppm |
| Sulfur compounds (as SO4) | ≤ 5 ppm |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.050 ppm |
| Ba (Barium) | ≤ 0.100 ppm |
| Be (Beryllium) | ≤ 0.020 ppm |
| Bi (Bismuth) | ≤ 0.100 ppm |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.200 ppm |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.050 ppm |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.020 ppm |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.050 ppm |
| Cu (Copper) | ≤ 0.100 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 0.500 ppm |
| Ge (Germanium) | ≤ 0.050 ppm |
| K (Potassium) | ≤ 0.100 ppm |
| Li (Lithium) | ≤ 0.020 ppm |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.500 ppm |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.020 ppm |
| Mo (Molybdenum) | ≤ 0.020 ppm |
| Na (Sodium) | ≤ 0.500 ppm |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.020 ppm |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.020 ppm |
| Ti (Titanium) | ≤ 0.100 ppm |
| Tl (Thallium) | ≤ 0.050 ppm |
| V (Vanadium) | ≤ 0.050 ppm |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.100 ppm |
| Zr (Zirconium) | ≤ 0.100 ppm |
| Organic bromine compounds | passes test |
| Non volatile matter | ≤ 50 ppm |
| Density (d 20/20): about 3.1 g/cm³ |