MERCK 101900.2500 Dimethyl Sulfoxide For Headspace Gas Chromatograpy Suprasolv CAS No.67-68-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101900 |
| Synonyms | Methanesulfinylmethane, Methyl sulfoxide, Dimethyl(oxido)sulfur, DMSO |
| Description | Dimethyl sulfoxide |
| Overview | SupraSolv® solvents for headspace gas chromatography are developed particularly for the analysis of residualsolvents in drug substances, excipients and drug products according to ICH, Ph Eur and USP - SupraSolv® headspace solvents are tested for allresidual solvents defined by the ICH. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 67-68-5 |
| EC number | 200-664-3 |
| Hill Formula | C₂H₆OS |
| Chemical formula | (CH₃)₂SO |
| Molar Mass | 78.13 g/mol |
| HS Code | 2930 90 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Dimethyl sulfoxide for headspace gas chromatography SupraSolv®. CAS 67-68-5, chemical formula (CH₃)₂SO. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 189 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.1 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.8 - 63.0 %(V) |
| Flash point | 87 °C |
| Ignition temperature | 300 - 302 °C |
| Melting Point | 18.5 °C |
| Saturation concentration (air) | 8.0 g/m3 (20 °C) |
| Vapor pressure | 0.55 hPa (20 °C) |
| Viscosity kinematic | 2.14 mm2/s |
| Solubility | 1000 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 28300 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat 40000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | PV6210000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.8 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 3.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.05 % |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| GC/HS (Every residual solvent of class 1 acc. ICH) | ≤ 1 µg/g |
| GC/HS (Every residual solvent of class 2 acc. ICH) | ≤ 10 µg/g |
| GC/HS (Every residual solvent of class 3 acc. ICH) | ≤ 50 µg/g |
| Suitable as solvent for the analysis of residual solvents of ICH classes 1,2 and 3 according to Ph Eur and USP.Formic acid, acetic acid, dimethylacetamide and cumene are not detected. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1019000500 | 04027269573287 |
| 1019001000 | 04027269159252 |
| 1019002500 | 04027269159269 |