MERCK 101878.0100 Bismuth (III) Nitrate Basic GR for Analysis CAS No.1304-85-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101878 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1304-85-4 |
| EC number | 215-136-8 |
| Grade | Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | Bi₅H₉N₄O₂₂ |
| Chemical formula | Bi₅O(OH)₉(NO₃)₄ |
| Molar Mass | 1461.99 g/mol |
| HS Code | 2834 29 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 4.93 g/cm3 |
| Melting Point | 500 °C Not applicable,(decomposition) |
| pH value | 3.2 (50 g/l, H₂O, 20 °C) (slurry) |
| Bulk density | 600 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | EB2977000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric, Bi) | ≥ 71.5 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Ag (Silver) | ≤ 0.001 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.002 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.01 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.005 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.001 % |
| Substances not precipitated by hydrogen sulfide (as sulfate) | ≤ 0.5 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1018780100 | 04022536025933 |