MERCK 101849.1000 Tert-Butyl Methyl Ether Gr For Analysis UN2398 3, II CAS No.1634-04-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101849 |
| Synonyms | Methyl tert-butyl ether, MTB, MTBE |
| Description | tert-Butyl methyl ether |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1634-04-4 |
| EC index number | 603-181-00-X |
| EC number | 216-653-1 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | C₅H₁₂O |
| Chemical formula | (CH₃)₃COCH₃ |
| Molar Mass | 88.15 g/mol |
| HS Code | 2909 19 10 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 55.3 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.74 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.5 - 8.5 %(V) |
| Flash point | -28 °C |
| Ignition temperature | 460 °C |
| Melting Point | -108.6 °C |
| Vapor pressure | 330 hPa (25 °C) |
| Viscosity kinematic | 0.464 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 42 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
|
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H315: Causes skin irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | KN5250000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2398, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2398, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2398, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Acidity | ≤ 0.0005 meq/g |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Peroxide (as H₂O₂) | ≤ 0.0001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.03 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1018491000 | 04022536025674 |
| 1018492500 | 04022536025681 |
| 1018494000 | 04027269677527 |
| 1018495011 | 04054839387463 |
| 1018496190 | 04054839628597 |