MERCK 101845.2500 tert-Butyl Methyl Ether CAS No.1634-04-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101845 |
| Synonyms | MTBE, MTB, 2-Methoxy-2-methylpropane, Methyl tert-butyl ether |
| Description | tert-Butyl methyl ether |
| Overview | With their high degree of UV transmittance, low particle count, low acidity and alkalinity and low evaporation residue level, LiChrosolv® solvents are ideal for reproducible separations. Since separations are normally carried out under gradient conditions in analytical HPLC, we offer solvents in "gradient grade" as well as "isocratic grade". This enables to minimize the gradient effect of the solvent involved. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1634-04-4 |
| EC index number | 603-181-00-X |
| EC number | 216-653-1 |
| Hill Formula | C₅H₁₂O |
| Chemical formula | (CH₃)₃COCH₃ |
| Molar Mass | 88.15 g/mol |
| HS Code | 2909 19 10 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | tert-Butyl methyl ether for liquid chromatography LiChrosolv®. CAS 1634-04-4, EC Number 216-653-1, chemical formula (CH₃)₃COCH₃. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 55.3 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.74 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.5 - 8.5 %(V) |
| Flash point | -28 °C |
| Ignition temperature | 460 °C |
| Melting Point | -108.6 °C |
| Vapor pressure | 330 hPa (25 °C) |
| Viscosity kinematic | 0.409 mm2/s (40 °C) no data available |
| Solubility | 42 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H315: Causes skin irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | KN5250000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2398, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2398, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2398, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.8 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 2.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.02 % |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Transmission (at 240 nm) | ≥ 60 % |
| Transmission (at 255 nm) | ≥ 85 % |
| Transmission (from 280 nm) | ≥ 98 % |
| Filtered by 0.2 µm filter |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1018451000 | 04022536025612 |
| 1018452500 | 04022536025629 |