MERCK 101843.2500 tert-Butyl Methyl Ether CAS No.1634-04-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101843 |
| Synonyms | Methyl tert-butyl ether, MTB, MTBE |
| Description | tert-Butyl methyl ether |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA® solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1634-04-4 |
| EC index number | 603-181-00-X |
| EC number | 216-653-1 |
| Hill Formula | C₅H₁₂O |
| Chemical formula | (CH₃)₃COCH₃ |
| Molar Mass | 88.15 g/mol |
| HS Code | 2909 19 10 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 55.3 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.74 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.5 - 8.5 %(V) |
| Flash point | -28 °C |
| Ignition temperature | 460 °C |
| Melting Point | -108.6 °C |
| Vapor pressure | 330 hPa (25 °C) |
| Viscosity kinematic | 0.464 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 42 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H315: Causes skin irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | KN5250000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2398, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2398, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2398, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Free acid (as CH₃COOH) | ≤ 0.001 % |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.740 - 0.742 |
| Peroxide (as H₂O₂) | ≤ 0.005 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.005 % |
| Water | ≤ 0.05 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1018432500 | 04022536025537 |
| 1018436025 | 04022536025551 |
| 1018436190 | 04022536025568 |
| 1018439011 | 04027269350628 |