MERCK 101800.0500 Alkaline Peptone Water For Microbiology
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101800 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 8.3 - 8.7 (20 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) |
| Solubility | 20 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | yellow |
| pH-value (25 °C) | 8.3 - 8.7 |
| Colony count (Vibrio vulnificus ATCC 33149) | ≥ 1E+06 CFU/ml |
| Colony count (Vibrio cholerae Eltor Inaba CH 38) | ≥ 1E+06 CFU/ml |
| Colony count (Vibrio cholerae Eltor Ogawa CH 60) | ≥ 1E+06 CFU/ml |
| Colony count (Vibrio parahaemolyticus ATCC 17802 (WDCM 00037)) | ≥ 1E+06 CFU/ml |
| Incubation: 24 hrs.; 35 °C; aerobic.Reference: bloog agar. |