MERCK 101774.2500 Petroleum Benzine 60-80 C Emsure (Ötv Dahil)
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101774 |
| Synonyms | Petroleum spirit, Petoleum ehter |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2710 12 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 60 - 80 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.68 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.0 - 7.4 %(V) |
| Flash point | -26 °C |
| Ignition temperature | 240 °C |
| Vapor pressure | 200 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H361f: Suspected of damaging fertility.H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure if inhaled.H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, harmful, dangerous for the environment, toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1268, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1268, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1268, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Acidity | ≤ 0.0003 meq/g |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.650 - 0.710 |
| Boiling range | 60 - 80 °C |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Aromatics (as benzene) | ≤ 0.005 % |
| Sulfur compounds (as S) | ≤ 0.005 % |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.01 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1017741000 | 04022536024851 |
| 1017742500 | 04022536024875 |
| 1017744000 | 04065267543307 |
| 1017746025 | 04022536904948 |