MERCK 101772.2500 Petroleum Benzine Boiling Range (Ötv Dahil) CAS No.64742-49-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101772 |
| Synonyms | Petroleum spirit, Petroleum ether |
| Overview | SupraSolv® ECD and FID is specially developed for gas chromatography in combination with ECD (Electron Capture Detetor) and FID (Flame Ionization detector). SupraSolv® solvents offer the largest specified retention time range, a clear baseline and a minimal signal-to-noise ratio leading to reliable and reproducible analysis results. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 64742-49-0 |
| EC index number | 649-328-00-1 |
| HS Code | 2710 12 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 40 - 60 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.645 - 0.665 g/cm3 (15 °C) |
| Explosion limit | 1.2 - 7.5 %(V) |
| Flash point | -22 °C |
| Ignition temperature | 250 °C DIN 51794 |
| Melting Point | 2000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, dangerous for the environment, harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1268, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1268, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1268, 3, II |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1017721000 | 04022536024714 |
| 1017722500 | 04022536024738 |
| 1017724000 | 04022536658155 |
| 1017729010 | 04022536024752 |