MERCK 101769.1000 Petroleum Ether For Denaturation UN1268
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101769 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2710 12 90 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | >50 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.666 g/cm3 (15 °C) |
| Explosion limit | 1 - 7.4 %(V) |
| Flash point | -31 °C |
| Ignition temperature | 240 °C |
| Vapor pressure | 400 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H361f: Suspected of damaging fertility.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P201: Obtain special instructions before use.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, dangerous for the environment, toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3295, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3295, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3295, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.600 - 0.700 |
| Miscibility with ethanol | conforms |
| Miscibility with water | conforms |
| Course of the distillation analysis | conforms |
| Petroleum ether has been tested as denaturant by authorities. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1017691000 | 04022536024516 |
| 1017692500 | 04065267542782 |
| 1017696010 | 04022536024530 |
| 1017696025 | 04022536024547 |
| 1017699190 | 04022536024554 |