Ürün Kodu
SD.M.101750.5000
Ürün Markası
Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|---|---|---|---|---|
| 7727-43-7 | 231-784-4 | BaO₄S | BaSO₄ | 233.39 g/mol | Ph Eur,BP,USP |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1017505000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Fibre carton | 5 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1017509025 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Fibre carton | 25 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1017509050 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Fibre carton | 50 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 101750 |
| Synonyms | Blanc fixe |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7727-43-7 |
| EC number | 231-784-4 |
| Grade | Ph Eur,BP,USP |
| Hill Formula | BaO₄S |
| Chemical formula | BaSO₄ |
| Molar Mass | 233.39 g/mol |
| HS Code | 2833 27 10 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 3.08 - 3.97 g/cm3 (19.3 °C) |
| Melting Point | 1380 °C |
| pH value | 3.5 - 10.0 (100 g/l, H₂O, 20 °C) suspension |
| Bulk density | 500 kg/m3 |
| Solubility | 20000 mg/kg |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |