MERCK 101735.1000 Barium Hydroxide Octahydrate Extra Pure CAS No.12230-71-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101735 |
| Synonyms | Caustic baryta, Barium oxide hydrate octahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 12230-71-6 |
| EC index number | 056-002-00-7 |
| EC number | 241-234-5 |
| Hill Formula | BaH₂O₂ * 8 H₂O |
| Chemical formula | Ba(OH)₂ * 8 H₂O |
| Molar Mass | 315.48 g/mol |
| HS Code | 2816 40 10 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.180 g/cm3 |
| Melting Point | 78 °C |
| pH value | 12.5 (50 g/l, H₂O, 20 °C) (saturated aqueous solution) |
| Bulk density | 900 - 1100 kg/m3 |
| Solubility | 72 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 550 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H302 + H332: Harmful if swallowed or if inhaled.H314: Causes severe skin burns and eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1A Combustible, acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, corrosive |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2923, 8 (6.1), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2923, 8 (6.1), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2923, 8 (6.1), II, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric) | ≥ 98.0 % |
| Substances insoluble in dilute hydrochloric acid | ≤ 0.01 % |
| Carbonate (as BaCO₃) | ≤ 2.0 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.002 % |
| Sulphide (S) | ≤ 0.001 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.002 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| Sr (Strontium) | ≤ 1.0 % |
| Substances not precipitated by dilute sulfuric acid (as sulfate) | ≤ 0.2 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1017351000 | 04022536024202 |