MERCK 101729.0500 Barium Nitrate GR ACS CAS No.10022-31-8
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101729 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10022-31-8 |
| EC index number | 056-002-00-7 |
| EC number | 233-020-5 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | BaN₂O₆ |
| Chemical formula | Ba(NO₃)₂ |
| Molar Mass | 261.34 g/mol |
| HS Code | 2834 29 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 3.2 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 592 °C |
| pH value | 5.0 - 8.0 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 1900 g/m3 |
| Solubility | 94 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 355 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H272: May intensify fire; oxidizer.H301: Toxic if swallowed.H319: Causes serious eye irritation.H332: Harmful if inhaled. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P220: Keep away from clothing and other combustible materials.P261: Avoid breathing dust.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | CQ9625000 |
| Storage class | 5.1B Oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | oxidizing, harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1446, 5.1 (6.1), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1446, 5.1 (6.1), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1446, 5.1 (6.1), II |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 99.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.01 % |
| pH-value (5 %; water; 25 °C) | 5.0 - 8.0 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Heavy metals (ACS) | ≤ 0.0005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0002 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.05 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1017290500 | 04022536024158 |