MERCK 101717.1000 Barium Chloride Dihydrate Extra Pure CAS No.10326-27-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101717 |
| Synonyms | Barium dichloride |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10326-27-9 |
| EC index number | 056-004-00-8 |
| EC number | 233-788-1 |
| Hill Formula | BaCl₂ * 2 H₂O |
| Molar Mass | 244.28 g/mol |
| HS Code | 2827 39 85 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 3.100 g/cm3 (18 - 25 °C) |
| Melting Point | 113 °C (anhydrous substance) |
| pH value | 5.0 - 8.0 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 1200 - 1400 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 118 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H301: Toxic if swallowed.H319: Causes serious eye irritation.H332: Harmful if inhaled. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust.P264: Wash skin thoroughly after handling.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | CQ8751000 |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 15Heavy metal-containing solutions and solids: container E. Stir Raney nickel (also: Urushibara nickel) in the form of an aqueous suspension into hydrochloric acid (Cat. No. 100312) until dissolved (container E). Neither Raney nickel itself nor any filter residues should be allowed to dry out, otherwise they will spontaneously ignite in air. In this context, heavy metal means any compound of antimony, arsenic, cadmium, chromium(VI), copper, lead, nickel and tin, as well as these subtances in metallic form, if they are classified as hazardous (acc. to AbfallverzeichnisV - Waste Catalogue Ordinance, Appendix 3). Other heavy metals should be collected separately. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1564, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1564, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1564, 6.1, III |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 99.0 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| Substances not precipitated by dilute sulfuric acid (as sulfate) | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1017171000 | 04022536023953 |