MERCK 101614.1000 Agar-Agar Granulated, Purified And Free From Ynhibitors For Microbiology
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101614 |
| Replaces | 1.01614.5007 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 9002-18-0 |
| EC number | 232-658-1 |
| HS Code | 1302 31 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications |
|---|
| Application | Agar-agar granulated, purified and free from inhibitors for microbiology. CAS 9002-18-0, pH 6.8 (100 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 90 °C |
| pH value | 5.0 - 7 (15 g/l, H₂O, 50 °C) |
| Bulk density | 550 kg/m3 |
| Solubility | 20 g/l slightly soluble |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 11000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | AW7950000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance | yellowish white to brownish yellow, odourless granules |
| Identity (NIR) | passes test |
| Identity (Iodine - test) | passes test |
| Identity (Solidification point) | passes test |
| Identity (Turbidity - test) | passes test |
| Solidification point | 32 - 36 °C |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.5 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.1 % |
| Sulfated ash (600 °C) | ≤ 6 % |
| Loss on Drying (105 °C) | ≤ 12 % |
| Suitability for microbiology | passes test |