MERCK 101582.0001 Tetrachloroauric (III) Acid trihydrate 99.5%, GR (Gold trichloride) CAS No.16961-25-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101582 |
| Synonyms | Gold(III)chloride hydrochloric acid, Gold trichloride hydrochloride |
| Description | Tetrachloroauric(III) acid trihydrate 99.5% |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 16961-25-4 |
| EC number | 240-948-4 |
| Hill Formula | AuCl₄H * 3 H₂O |
| Chemical formula | AuCl₄H * 3 H₂O |
| Molar Mass | 393.83 g/mol |
| HS Code | 2843 30 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Tetrachloroauric(III) acid trihydrate 99.5% for analysis EMSURE®. CAS 16961-25-4, EC 240-948-4, chemical formula AuCl₄H * 3 H₂O. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 3.9 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 30 °C |
| Solubility | 150 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H302: Harmful if swallowed.H314: Causes severe skin burns and eye damage.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | MD5428000 |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 27Residues containing valuable recoverable metals should be forwarded for recycling. Container H. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive, sensitizing |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3260, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3260, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3260, 8, II, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Identity (IR-spectrum) | conforms |
| Assay (AuCl4H, calculated of Au) | 99 - 100 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1015820001 | 04022536022987 |
| 1015820005 | 04022536022994 |