MERCK 101408.0100 Crystal Violet (C.i. 42555) indicator Acs CAS No.548-62-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101408 |
| Synonyms | Hexamethylenepararosaniline chloride, Gentian violet (C.I. 42555), Hexamethyl-p-rosanilinium, Methyl violet 10 B |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 548-62-9 |
| EC index number | 612-204-00-2 |
| EC number | 208-953-6 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂₅H₃₀ClN₃ |
| Molar Mass | 407.99 g/mol |
| HS Code | 3212 90 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.19 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 215 °C |
| pH value | 2.5 - 3.5 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 220 - 400 kg/m3 |
| Solubility | 10 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 420 mg/kg |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, carcinogenic, irritant, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3077, 9, III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Dye content (spectrophotometrically; calc. on dried substance) | ≥ 90.0 % |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorbance characteristics (Ratio, E (λmax - 15 nm)/E (λmax + 15 nm)) | 0.98 - 1.20 |
| Absorption maximum λmax. (water) | 589 - 594 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.002 g/l; water) | 2000 - 2450 |
| TLC-Test | passes test |
| Michler`s ketone | < 0.10 % |
| Loss on drying (110 °C, 4 h) | ≤ 7.5 % |
| Suitability as indicator (ACS) | passes test |
| Suitability as indicator (Reag. Ph Eur) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1014080025 | 04022536020402 |
| 1014080100 | 04022536020419 |
| 1014081000 | 04022536877556 |