Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 7.3 - 7.5 (40 g/l, H₂O, 37 °C) (after autoclaving) | 39.5 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101406 |
| Replaces | 1014065007 |
| Synonyms | Crystal-violet neutral red bile agar, VRB-agar (Crystal-violet neutral-red bile agar) |
| Overview | GranuCult™ is our new brand name for our existing granulated dehydrated culture media which apply to new EN ISO 11133:2014 and various other ISO standards and FDA-BAM / USDA-FSIS methods for testing of food and water samples. All these media are currently being updated to be fully compliant to the latest version of these standards and regulations with respect to composition and quality control and will be available shortly. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.3 - 7.5 (40 g/l, H₂O, 37 °C) (after autoclaving) |
| Bulk density | 670 kg/m3 |
| Solubility | 39.5 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | red |
| pH-value (25 °C) | 7.2 - 7.6 |
| Solidification behaviour (2 hrs., 45 °C) | liquid |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | |
| Colony count (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | ≥ 50 % |
| Colony color (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | purplish-red colonies with or without precipitate halo |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | |
| Colony count (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | ≥ 50 % |
| Colony color (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | purplish-red colonies with or without precipitate halo |
| Inoculum on reference medium (Enterobacter cloacae ATCC 13047 (WDCM 00083)) | |
| Colony count (Enterobacter cloacae ATCC 13047 (WDCM 00083)) | |
| Recovery on test medium (Enterobacter cloacae ATCC 13047 (WDCM 00083)) | ≥ 50 % |
| Colony color (Enterobacter cloacae ATCC 13047 (WDCM 00083)) | purplish-red colonies with or without precipitate halo |
| Growth (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | no limit |
| Colony color (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | colourless to beige colonies |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 19433 (WDCM 00009)) | total inhibition |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 29212 (WDCM 00087)) | total inhibition |
| Incubation: 24 ± 2 hours at 30 ± 1 °CReference media: Tryptic Soy Agar |
| A recovery rate of 50 % is equivalent to a productivity value of 0.5.The indicated colony counts result from the sum of a triple determination. |