Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101383 |
| Description | Wright's eosin methylene blue solution |
| Overview | The Wright's eosin methylene blue solution for microscopy, is a ready-to-use solution used in the staining method according to Wright, is one of the standard techniques in hematological diagnostic procedures. Like Leishman's eosin methylene blue solution and May-Grünwald's eosin methylene blue solution, it is used for staining of blood and bone marrow smears and clinical cytological specimens.The Wright’s eosin methylene blue solution is an IVD / CE product and 500 ml are sufficient for staining up to 1000 slides in Hellendahl cells. For more details, please see instructions for use (IFU). The IFU can be downloaded from this webpage. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3212 90 90 |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications |
|---|
| Application | for microscopy |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.80 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 5.5 - 44 %(V) Methanol |
| Flash point | 9.7 °C Methanol |
| Ignition temperature | 420 °C Methanol |
| pH value | 7 - 8 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H301 + H311 + H331: Toxic if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H370: Causes damage to organs. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, toxic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Specifications |
|---|
| Suitability for microscopy (Blood smear) | passes test |
| Erythrocytes | pink to brownish |
| Nuclei | blue-violet |
| Eosinophilic granules | red to red-brown |
| Neutrophilic granules | light violet |
| Basophilic granules | dark violet to black |
| Lymphocyte cytoplasmn | blue |
| Monocyte cytoplasm | grey-blue |
| Thrombocytes | violet |