MERCK 101369.0025 Neutral Red Indıcator And For Mıcrobıology CAS No.553-24-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101369 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 553-24-2 |
| EC number | 209-035-8 |
| Hill Formula | C₁₅H₁₇ClN₄ |
| Molar Mass | 288.78 g/mol |
| HS Code | 3204 13 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 290 °C |
| pH value | 3.1 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 350 - 500 kg/m3 |
| Solubility | 50 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Dye content (spectrophotometrically) | ≥ 75 % |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Transition range | pH 6.8 - pH 8.0 Violet red - orange yellow |
| Absorption maximum λmax. (ethanol 50 %) | 540 - 543 nm |
| Absorption maximum λ 1 (buffer pH 6.8) | 514 - 519 nm |
| Absorption maximum λ 2 (buffer pH 8.0) | 453 - 456 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.005 g/l; ethanol 50 %) | 1180 - 1610 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ1max; 0.015 g/l; buffer pH 6.8; calc. on dried substances) | 425 - 600 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ2max; 0.015 g/l; buffer pH 8.0; calc. on dried substances) | 395 - 565 |
| TLC-Test | passes test |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 18 % |
| Suitability for microbiology | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1013690025 | 04022536019796 |
| 1013690100 | 04022536019802 |