MERCK 101323.1000 Methyl Orange Solution 0.1% Yndicator Ph 3.1-4.4 (Red Yellow-Orange)
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101323 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2927 00 29 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.00 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 6 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Application test | conforms |