MERCK 101322.0100 Methyl Orange (C.I. 13025) Indicator ACS CAS No.547-58-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101322 |
| Synonyms | 4-Dimethylaminoazobenzene-4'-sulfonic acid sodium salt, Gold orange, Helianthine, Orange III |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 547-58-0 |
| EC number | 208-925-3 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₁₄H₁₄N₃NaO₃S |
| Molar Mass | 327.34 g/mol |
| HS Code | 2927 00 29 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | >300 °C |
| pH value | 6.5 (5 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 200 - 400 kg/m3 |
| Solubility | 5 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 60 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H301: Toxic if swallowed. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P270: Do not eat, drink or smoke when using this product.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P405: Store locked up.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1C Combustible, acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3143, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3143, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3143, 6.1, III |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Clarity of solution (1 g/l; water) | passes test |
| Transition range | pH 3.1 - pH 4.4 pink - orange yellow |
| Absorption maximum λ 1 max. (buffer pH 3.1) | 501 - 505 nm |
| Absorption maximum λ 2 max. (buffer pH 4.4) | 466 - 471 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 1 max.; 0.01 g/l; buffer pH 3.1; calc. on dried substances) | 1000 - 1150 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 2 max.; 0.01 g/l; buffer pH 4.4; calc. on dried substances) | 730 - 850 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 5 % |
| Transition range (according to ACS) | passes test |
| Sensitivity test | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1013220025 | 04022536019369 |
| 1013220100 | 04022536019383 |
| 1013221000 | 04022536019390 |