MERCK 101310.0050 Brilliant Green (C.i. 42040) For Microbiology CAS No.633-03-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101310 |
| Synonyms | Diamond green G, Solid green, Ethyl green |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 633-03-4 |
| EC number | 211-190-1 |
| Hill Formula | C₂₇H₃₄N₂O₄S |
| Molar Mass | 482.65 g/mol |
| HS Code | 3212 90 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications |
|---|
| Application | Brilliant green (hydrogen sulfate) (C.I. 42040) for microbiology. CAS 633-03-4, pH 2.5 (10 g/l, H₂O, 25 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 210 °C (decomposition) |
| pH value | 2.5 (10 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 500 - 600 kg/m3 |
| Solubility | 100 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 300 - 400 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H317: May cause an allergic skin reaction.H318: Causes serious eye damage.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | BP6825000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +5°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3077, 9, III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Dye content (spectrophotometrically) | ≥ 80 % |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (ethanol 50 %) | 628 - 632 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.003 g/l; ethanol 50 %) | 1860 - 2370 |
| TLC-Test | passes test |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 5 % |
| Suitability for microbiology | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1013100050 | 04022536019239 |