Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 6.6 - 7.0 (17 g/l, H₂O, 25 °C) | 17 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101298 |
| Replaces | 1012980002 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 6.6 - 7.0 (17 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Solubility | 17 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance- clearness | clear |
| - colour | yellowish |
| pH-value (25 °C) | 6.6 - 7.0 |
| Inoculum on reference medium- Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090) | 10 - 100 |
| - Citrobacter freundii ATCC 8090 | 10 - 100 |
| - Klebsiella pneumoniae ATCC 31488 | 10 - 100 |
| - Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031) | 10 - 100 |
| - Pseudomonas aeruginosa ATCC 10145 (WDCM 00024) | ≥ 1000 |
| Growth- Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090) | + |
| - Citrobacter freundii ATCC 8090 | + |
| - Klebsiella pneumoniae ATCC 31488 | + |
| - Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031) | + |
| colour change to blue-green- Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090) | + |
| - Citrobacter freundii ATCC 8090 | + |
| - Klebsiella pneumoniae ATCC 31488 | + |
| - Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031) | - |
| - Pseudomonas aeruginosa ATCC 10145 (WDCM 00024) | - |
| Fluorescence- Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090) | + |
| - Citrobacter freundii ATCC 8090 | - |
| - Klebsiella pneumoniae ATCC 31488 | - |
| - Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031) | - |
| - Pseudomonas aeruginosa ATCC 10145 (WDCM 00024) | - |
| Indole formation- Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090) | + |
| - Citrobacter freundii ATCC 8090 | - |
| - Klebsiella pneumoniae ATCC 31488 | - |
| - Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031) | - |
| Incubation: 24 hrs.; 35 °C; aerobic. |