MERCK 101261.1000 Aniline GR CAS No.62-53-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101261 |
| Synonyms | Aminobenzene, Phenylamine, Benzenamine, Aminobenzene |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 62-53-3 |
| EC index number | 612-008-00-7 |
| EC number | 200-539-3 |
| Hill Formula | C₆H₇N |
| Chemical formula | C₆H₅NH₂ |
| Molar Mass | 93.13 g/mol |
| HS Code | 2921 41 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 184 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.021 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.2 - 11 %(V) |
| Flash point | 70 °C |
| Ignition temperature | 540 °C |
| Melting Point | -6 °C |
| pH value | 8.8 (36 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 0.49 hPa (20 °C) |
| Solubility | 36 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 840 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H301 + H311 + H331: Toxic if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H317: May cause an allergic skin reaction.H318: Causes serious eye damage.H341: Suspected of causing genetic defects.H351: Suspected of causing cancer.H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P302 + P352 + P312: IF ON SKIN: Wash with plenty of water. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1A Combustible, acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic, carcinogenic, irritant, sensitizing, mutagenic, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1547, 6.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1547, 6.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1547, 6.1, II, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Nitrobenzene (GC) | ≤ 0.003 % |
| Sulfated ash | ≤ 0.005 % |
| Water | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1012611000 | 04022536018836 |