MERCK 101252.0250 Starch Soluble GR ISO CAS No.9005-84-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101252 |
| Synonyms | Amylum, Potato starch for determination of diastase |
| Overview | CarbohydrateStarch is generally composed of two molecule types: amylose and amylopectin. Starch and modified starches are important excipients. They act as fillers/binders. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 9005-84-9 |
| EC number | 232-686-4 |
| Grade | ISO |
| Hill Formula | (C₆H₁₀O₅)n |
| HS Code | 3505 10 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Starch soluble GR for analysis ISO. CAS 9005-84-9, pH 6.0 - 7.5 (20 g/l, H₂O, 25 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 6.0 - 7.5 (20 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 300 kg/m3 |
| Solubility | 50 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications |
|---|
| Appearance (color) | white |
| Appearance (description) | fine powder |
| pH-value (2 %; water) | 6.0 - 7.5 |
| Sensitivity | passes test |
| Reducing matter (as maltose) | max 0.7 |
| Sulfated ash | max 0.4 |
| Loss on drying (105 °C, 2 h) | max 10 |
| Suitability as enzyme substrate (for amylases) | passes test |
| Iso reagent |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1012520100 | 04022536018577 |
| 1012520250 | 04022536018591 |
| 1012521000 | 04022536018614 |
| 1012529025 | 04022536018638 |