Ürün Kodu
SD.M.101217.1000
Ürün Markası
MERCK 101217.1000 Ammonium Sulfate GR ACS, ISO CAS No.7783-20-2
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 101217 |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7783-20-2 |
| EC number | 231-984-1 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | H₈N₂O₄S |
| Chemical formula | (NH₄)₂SO₄ |
| Molar Mass | 132.14 g/mol |
| HS Code | 3102 21 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.77 g/cm3 (25 °C) |
| pH value | 5.0 - 6 (132 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure |