Ürün Kodu
SD.M.101213.0500
Ürün Markası
MERCK 101213.0500 Ammonium Thiocyanate GR, ACS, ISO CAS No.1762-95-4
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 101213 |
| Replaces | AX1415; AX1415-1 |
| Synonyms | Ammonium sulfocyanide, Ammonium rhodanide, Thiocyanic acid ammonium salt, Ammonium sulfocyanate |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 1762-95-4 |
| EC index number | 615-004-00-3 |
| EC number | 217-175-6 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | CH₄N₂S |
| Chemical formula | NH₄SCN |
| Molar Mass | 76.12 g/mol |
| HS Code | 2842 90 00 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.31 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 152 - 154 °C |
| pH value | 4.0 - 5.5 (76.1 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure |