Ürün Kodu
SD.M.101211.1000
Ürün Markası
MERCK 101211.1000 Ammonium Sulfate For Biochemistry CAS No.7783-20-2
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 101211 |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7783-20-2 |
| EC number | 231-984-1 |
| Hill Formula | H₈N₂O₄S |
| Chemical formula | (NH₄)₂SO₄ |
| Molar Mass | 132.14 g/mol |
| HS Code | 3105 10 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Ammonium sulfate for biochemistry. CAS No. 7783-20-2, EC Number 231-984-1. |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.77 g/cm3 (25 °C) |
| pH value | 5.0 - 6 (132 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure |