MERCK 101207.0500 di-Ammonium Hydrogen Phosphate GR ACS CAS No.7783-28-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101207 |
| Replaces | AX1355-1; AX1355 |
| Synonyms | Ammonium biphosphate, Ammonium phosphate dibasic, Diammonium hydrogen phosphate, Fyrex |
| Description | di-Ammonium hydrogen phosphate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7783-28-0 |
| EC number | 231-987-8 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | H₉N₂O₄P |
| Chemical formula | (NH₄)₂HPO₄ |
| Molar Mass | 132.06 g/mol |
| HS Code | 3105 10 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.620 g/cm3 |
| Melting Point | 155 °C (decomposition) |
| pH value | 7.5 - 9.0 (132.1 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 0.076 Pa (20 °C) |
| Bulk density | 800 - 1000 kg/m3 |
| Solubility | 690 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 6500 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 7950 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric) | ≥ 99.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| pH-value (5 %; water; 25 °C) | 7.8 - 8.1 |
| pH-value (20 %; water) | about 8 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.001 % |
| Sulfate | ≤ 0.004 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.0005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.001 % |
| Corresponds to ACS, Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1012070500 | 04022536017891 |
| 1012079025 | 04027269138561 |
| 1012079050 | 04022536017914 |