MERCK 101200.1000 Ammonium Peroxodisulfate Extra Pure CAS No.7727-54-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101200 |
| Synonyms | Ammonium persulfate, Peroxidisulfuric acid diammonium salt |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7727-54-0 |
| Hill Formula | H₈N₂O₈S₂ |
| Chemical formula | (NH₄)₂S₂O₈ |
| Molar Mass | 228.20 g/mol |
| HS Code | 2833 40 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.980 g/cm3 |
| Melting Point | 120 °C (decomposition) |
| pH value | 3.2 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 900 kg/m3 |
| Solubility | 620 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 742 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H272: May intensify fire; oxidizer.H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H317: May cause an allergic skin reaction.H319: Causes serious eye irritation.H334: May cause allergy or asthma symptoms or breathing difficulties if inhaled.H335: May cause respiratory irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | SE0350000 |
| Storage class | 5.1B Oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | oxidizing, harmful, irritant, sensitizing |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1444, 5.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1444, 5.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1444, 5.1, III, Segregation Group: 2 (Ammonium compounds) |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric) | ≥ 98.0 % |
| Identity | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.002 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.003 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.0002 % |
| Residue on ignition (as SO₄) | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1012001000 | 04022536017679 |
| 1012005000 | 04022536017693 |