MERCK 101192.0250 di-Ammonium Oxalate Monohydrate Extra Pure CAS No.6009-70-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101192 |
| Replaces | AX1325; AX1325-2; AX1325-20; AX1325-1 |
| Synonyms | Oxalic acid ammonium salt |
| Description | di-Ammonium oxalate monohydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 6009-70-7 |
| EC index number | 607-007-00-3 |
| EC number | 214-202-3 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂H₈N₂O₄ * H₂O |
| Chemical formula | (NH₄)₂C₂O₄ * H₂O |
| Molar Mass | 142.11 g/mol |
| HS Code | 2917 11 10 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.5 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 133 °C (decomposition) |
| pH value | 6.5 (41.8 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 480 kg/m3 |
| Solubility | 41.8 g/l (anhydrous substance) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (manganometric) | 99.5 - 101.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.002 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.002 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0002 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.001 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.001 % |
| Residue on ignition (as sulfate) | ≤ 0.02 % |
| Corresponds to ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1011920250 | 04022536017617 |
| 1011921000 | 04022536017631 |