Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|
| 6484-52-2 | 229-347-8 | H₄N₂O₃ | NH₄NO₃ | 80.04 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101187 |
| Synonyms | Nitric acid ammonia, Ammonia nitrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 6484-52-2 |
| EC number | 229-347-8 |
| Hill Formula | H₄N₂O₃ |
| Chemical formula | NH₄NO₃ |
| Molar Mass | 80.04 g/mol |
| HS Code | 3105 10 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 210 °C (15.0 hPa) |
| Density | 1.725 g/cm3 (25 °C) |
| Melting Point | 169 °C |
| pH value | 4.5 - 7.0 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 600 - 700 kg/m3 |
| Solubility | 1920 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 2462 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H272: May intensify fire; oxidizer.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. No smoking.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P220: Keep away from clothing and other combustible materials.P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | BR9050000 |
| Storage class | 5.1C Ammonium nitrate and ammonium nitrate containing preparations |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | oxidizing |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1942, 5.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1942, 5.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1942, 5.1, III, Segregation Group: 2 (Ammonium compounds) |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric) | ≥ 95.0 % |
| Identity | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.002 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.0005 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.001 % |
| Residue on ignition (as sulfate) | ≤ 0.05 % |