MERCK 101180.1000 Ammonium Heptamolybdate Tetrahydrate (Ammonium Molybdate) CAS No.12054-85-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101180 |
| Synonyms | Ammonium molybdate, Hexammonium heptamolybdate 4-hydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 12054-85-2 |
| EC number | 234-722-4 |
| Hill Formula | H₂₄Mo₇N₆O₂₄ * 4 H₂O |
| Chemical formula | (NH₄)₆Mo₇O₂₄ * 4 H₂O |
| Molar Mass | 1235.86 g/mol |
| HS Code | 2841 70 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.498 g/cm3 |
| Melting Point | 400 °C Elimination of water of crystallisation |
| pH value | 5.3 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 800 kg/m3 |
| Solubility | 400 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | QA5076000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 15Heavy metal-containing solutions and solids: container E. Stir Raney nickel (also: Urushibara nickel) in the form of an aqueous suspension into hydrochloric acid (Cat. No. 100312) until dissolved (container E). Neither Raney nickel itself nor any filter residues should be allowed to dry out, otherwise they will spontaneously ignite in air. In this context, heavy metal means any compound of antimony, arsenic, cadmium, chromium(VI), copper, lead, nickel and tin, as well as these subtances in metallic form, if they are classified as hazardous (acc. to AbfallverzeichnisV - Waste Catalogue Ordinance, Appendix 3). Other heavy metals should be collected separately. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (precipitative titration) | 99.3 - 101.8 % |
| Identity | passes test |
| Insoluble substances | ≤ 0.005 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.002 % |
| Nitrate (NO₃) | passes test |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.0005 % |
| Phosphate, Arsenate, Silicate (as PO₄) | passes test |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.02 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| Magnesium and alcali salts | ≤ 0.02 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1011800250 | 04022536017358 |
| 1011801000 | 04022536017365 |