| Replacement Information |
|---|
| Replacement Information | In North America 101164.0250 or 101164.1000 replaces AX1295-1, material is identical and pack sizes similar |
Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 12125-01-8 | 235-185-9 | H₄FN | NH₄F | 37.04 g/mol | ACS |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101164 |
| Replaces | AX1295; AX1295-1 |
| Synonyms | Fluoroammonium |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 12125-01-8 |
| EC index number | 009-006-00-8 |
| EC number | 235-185-9 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | H₄FN |
| Chemical formula | NH₄F |
| Molar Mass | 37.04 g/mol |
| HS Code | 2826 19 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.01 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 6 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 250 - 350 kg/m3 |
| Solubility | 820 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H301 + H311 + H331: Toxic if swallowed, in contact with skin or if inhaled. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust.P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ protective clothing.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P302 + P352 + P312: IF ON SKIN: Wash with plenty of water. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 23Hydrogen fluoride and inorganic fluorides as well as solutions thereof must be handled with extreme caution. Do not permit contact of any kind under any circumstances and be sure to work under an efficient fume cupboard with the front screen closed. Residues dissolved in water can be precipitated as calcium fluoride. Solids or precipitate: container I; filtrate: container D or E. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2505, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2505, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2505, 6.1, III, Segregation Group: 2 (Ammonium compounds) |
| Specifications |
|---|
| Assay (precipitation titration, NH₄F) | ≥ 98.0 % |
| Ammonium hydrogen difluoride (NH₄HF₂) | ≤ 0.5 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Hexafluorosilicate (SiF₆) | ≤ 0.1 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.002 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.002 % |
| Water | ≤ 5 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| Residue on ignition | ≤ 0.01 % |
| Conform to ACS |