MERCK 101154.0500 di-Ammonium Hydrogen Citrate GR ACS CAS No.3012-65-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101154 |
| Replaces | AX1285-1; AX1285; AX1285-3; AX1285-20 |
| Synonyms | Ammonium citrate dibasic, Diammonium hydrogen citrate |
| Description | di-Ammonium hydrogen citrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 3012-65-5 |
| EC number | 221-146-3 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₆H₈O₇˙ 2H₃N |
| Chemical formula | C₆H₈O₇ * 2NH₃ |
| Molar Mass | 226.19 g/mol |
| HS Code | 2918 15 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.48 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 174 - 176 °C (decomposition) |
| pH value | 4.3 (23 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 400 - 600 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P332 + P313: If skin irritation occurs: Get medical advice/ attention.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric) | 99.0 - 102.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| pH-value (0.1 mol/L) | 3.3 - 5.3 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Oxalate (C₂O₄) | passes test (Limit about 0.05 %) |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.0005 % |
| Total sulfur (as SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Residue on ignition (as sulfate) | ≤ 0.01 % |
| Corresponds to ACS,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1011540500 | 04022536016979 |
| 1011542500 | 04022536016986 |
| 1011549025 | 04054839338755 |