MERCK 101126.0500 Ammonium Dihydrogen Phosphate GR CAS No.7722-76-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101126 |
| Replaces | AX1350; AX1350-1; AX1350-20 |
| Synonyms | Ammonium biphosphate, Ammonium phosphate monobasic, Primary ammonium phosphate, Monoammonium orthophosphate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7722-76-1 |
| EC number | 231-764-5 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | H₆NO₄P |
| Chemical formula | (NH₄)H₂PO₄ |
| Molar Mass | 115.03 g/mol |
| HS Code | 3105 10 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.81 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 190 °C |
| pH value | 3.8 - 4.4 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 7940 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric) | ≥ 99.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| pH-value (5 %; water, 25 °C) | 3.8 - 4.4 |
| pH-value (2.3%; water) | about 4.2 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.001 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.0005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| corresponds to ACS,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1011260500 | 04022536016375 |
| 1011265000 | 04022536530475 |
| 1011269050 | 04022536016399 |