Ürün Kodu
SD.M.101116.1000
Ürün Markası
MERCK 101116.1000 Ammonium Acetate GR ACS CAS No.631-61-8
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 101116 |
| Replaces | AX1220; AX1220-1; AX1220-3; AX1220-5; AX1220-20 |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 631-61-8 |
| EC number | 211-162-9 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂H₇NO₂ |
| Chemical formula | CH₃COONH₄ |
| Molar Mass | 77.08 g/mol |
| HS Code | 2915 29 00 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.17 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 114 °C |
| pH value | 6.7 - 7.3 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure |