Ürün Kodu
SD.M.101115.1000
Ürün Markası
MERCK 101115.1000 Ammonium Acetate Emplura CAS No.631-61-8
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 101115 |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 631-61-8 |
| EC number | 211-162-9 |
| Hill Formula | C₂H₇NO₂ |
| Chemical formula | CH₃COONH₄ |
| Molar Mass | 77.08 g/mol |
| HS Code | 2915 29 90 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.17 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 114 °C |
| pH value | 6.7 - 7.3 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure |