MERCK 101097.1000 Aluminium Oxide 90 Stand. For Column Chrom. CAS No.1344-28-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101097 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1344-28-1 |
| EC number | 215-691-6 |
| Hill Formula | Al₂O₃ |
| Molar Mass | 101.96 g/mol |
| HS Code | 2818 20 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Aluminium oxide 90 standardized for column chromotographic adsorption analysis acc. to Brockmann. CAS 1344-28-1, molar mass 101.96 g/mol. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 2980 °C (1013 hPa) |
| Density | 3.94 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 2050 °C |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | BD1200000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| pH-value (10 % suspension) | 9.0 - 10.0 |
| Substances extractable by water | ≤ 0.5 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.1 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.1 % |
| Speed of filtration | ≥ 0.2 ml/min |
| Activity | II - III |
| Particle size | 70 % between 0.063 - 0.200 mm |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1010971000 | 04022536015859 |
| 1010975000 | 04022536015873 |
| 1010979020 | 04027269039806 |
| 1010979050 | 04022536015880 |