MERCK 101077.1000 Aluminium Oxide 90 Active Neutral for Column Chromatograpy CAS No.1344-28-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101077 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1344-28-1 |
| EC number | 215-691-6 |
| Hill Formula | Al₂O₃ |
| Molar Mass | 101.96 g/mol |
| HS Code | 2818 20 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Aluminium oxide 90 active neutral (activity stage I) for column chromatography 0.063-0.200 mm (70 - 230 mesh ASTM). CAS 1344-28-1, molar mass 101.96 g/mol. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 2980 °C (1013 hPa) |
| Density | 3.94 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 2050 °C |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | BD1200000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Activity | I |
| pH-value (10 % suspension) | 6.8 - 7.8 |
| Substances extractable by water | ≤ 0.2 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.1 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.15 % |
| Speed of filtration | ≥ 0.3 ml/min |
| Particle size | 70 % between 0.063 - 0.200 mm |
| Setting of activity according to the Brockmann activity grades adjusted to a migration distance of 30 mm: |
| I | activity I |
| II | activity II |
| III | activity III |
| IV | activity IV |
| V | activity V |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1010771000 | 04022536015477 |
| 1010772000 | 04022536015484 |
| 1010779020 | 04022536015491 |