MERCK 101076.1000 Aluminium Oxide 90 Active Basic
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101076 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2818 20 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 2980 °C (1013 hPa) |
| Density | 4.0 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 2050 °C |
| pH value | 8.5 - 10.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) (slurry) |
| Bulk density | 500 - 900 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Activity | I |
| pH-value (10 % suspension) | 8.5 - 10.5 |
| Substances extractable by water | ≤ 0.2 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.004 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.1 % |
| Speed of filtration | ≥ 0.3 ml/min |
| Particle size | 70 % between 0.063 - 0.200 mm |
| Setting of activity according to the Brockmann activity grades adjusted to a migration distance of 30 mm: |
| I | activity I |
| II | activity II |
| III | activity III |
| IV | activity IV |
| V | activity V |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1010761000 | 04022536015439 |
| 1010762000 | 04022536015446 |
| 1010769020 | 04022536015453 |