MERCK 101063.0500 Aluminium Nitrate Nonahydrate For Analy.Emsure CAS No.7784-27-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101063 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7784-27-2 |
| EC number | 236-751-8 |
| Hill Formula | AlN₃O₉ * 9 H₂O |
| Chemical formula | Al(NO₃)₃ * 9 H₂O |
| Molar Mass | 375.14 g/mol |
| HS Code | 2834 29 30 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.72 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 73 °C |
| pH value | 2.0 - 4.0 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 880 kg/m3 |
| Solubility | 41.9 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3671 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H318: Causes serious eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | BD1050000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | oxidizing, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 98.5 % |
| pH-value (5 %; water) | 2.0 - 4.0 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.002 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.002 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.02 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1010630500 | 04022536015255 |
| 1010639050 | 04022536015279 |